Zlepšite si SEO vďaka linkbuildingu

Nie je nijakým tajomstvom, že v súčasnosti prebieha neustála súťaž o popredné priečky vo vyhľadávačoch, ako je napríklad Google. Je síce pravdou, že prvé miesta sa dajú kúpiť vďaka Google Adwords na obmedzený čas, avšak ak chce mať stránka aj bez vkladania financií šancu na vysoké umiestnenie a to nastálo, je potrebné poriadne dbať o vaše SEO!
Optimalizácia webu vám zabezpečí vyššiu návštevnosť a relevantnosť stránky, čo znamená, že vám určite pribudnú nejaké tie objednávky naviac :). Sú rôzne techniky, tipy a triky na vylepšenie, my sa však pozrieme na zúbok linkbuildingu, teda odkazom.
Vymieňanie odkazov medzi stránkami znamená, že vy vo vašom webe uverejníte stránku iného webu pomocou prekopírovania linku, pričom táto druhá strana spraví presne to isté. Čím viac stránok bude odkazovať na vás, tým budete mať väčšiu relevanciu a postupujete vyššie. Nie všetky linky vám však môžu pomôcť.

linkbuilding websoup

Prečo sú odkazy dôležité?

Jednoducho sa to dá porovnať k hlasovaniu. Zoberme si takých politikov. Je všeobecne známe, že čím viac hlasov dostane politik, tým ma vyššiu šancu vyhrať a byť na prvej pozícii. Presne tak to funguje aj v linkbuildingu s jediným rozdielom – kým pri hlasovaní o zvolenie politika sú všetky hlasy rovnocenné, pri budovaní odkazov to tak nie je. Niektoré majú vyššiu hodnotu ako tie druhé. Relevantnejšie sú tie, ktoré majú SEO na vysokej úrovni, sú na popredných priečkach, majú vysokú návštevnosť a hlavne sú relevantné k obsahu vašej stránky. To znamená, že pokiaľ sa vaša stránka venuje predaju oblečenia, tak link napríklad z cetovnej kancelárie nebude tak relevantný, ako link z fashion blogu. A to aj keď by bol v porovnaní s inými atribútmi (návštevnosť, page rank, …) na tom tento web o niečo horšie.
Kvalita linku je ovplyvnená aj samotným umiestnením. Je rozdiel mať linky smerujúce na váš web niekde v obsahovej časti webu a je iné mať link smerujúci na váš web niekde v patičke webu, kde sa nachádza ďalšia kopa iných linkov. V neposlednom rade je zaujimavý aj samotný text linku. Častou chybou je, že linkom dávame vágne texty typu „viac nájdeš tu“, „viac info“,… Linky je potrebné popisovať konkrétnejšie.

Tip:
V prípade, že si chcete vymieňať odkazy len s tými najlepšími a chcete preto zistiť dôležitosť či už vašej alebo cudzej stránky, veľkým pomocníkom bude pre vás stránka www.seo-servis.cz, ktorá vám na základe percentuálneho hodnotenia a hodnotenia od 1 po 10 ukáže všetky chyby i pozitíva daného webu. Avšak pozor! Skutočné 100% čísla vie len samotný google, poprípade ľudia, ktorí v ňom pracujú :). Preto sú to len približné čísla, od ktorých sa ďalej môžete odvíjať.

 

Kam odkazy radšej neumiestňovať

Určite vás napadlo, že linky si tým pádom môžete dať aj sami napríklad na rôzne fóra a blogy. Radi by sme vás však varovali pred istými druhmi linkbuildingu, ktoré vám nepomôžu, ba v istých prípadoch môžu uškodiť.
Fórum a blogy – sú najčastejšie východiská začínajúcich, ale i známejších stránok, ktoré sa chcú zviditeľniť tým, že do príspevku skopírujú svoj link. Prečo by ste to nemali robiť? Ak isté fóra majú prísnejších administrátorov, komentár spolu s linkom vám môžu vymazať skôr než lúsknete prstami. Ďalším dôvodom je fakt, že stránky fungujúce na podobný princíp majú zabezpečenie s názvom „nofollow“. To znamená, že síce link bude očami užívateľa viditeľný na danom fóre či blogu, avšak google dostane správu, aby ho nenasledoval, tým pádom sa vám nezapočíta k dobru vo vašom linkbuildingu.
Link farmy – (farma odkazov) – jedná sa o podvodnú techniku, pri ktorej je navzájom prelinkované veľké množstvo internetových stránok. Účel je jasný – zvýšenie počtu spätných odkazov. Táto technika patrí však medzi black hat SEO a bývava penalizovaná v podobe zníženia hodnotenia a klesnutia vo vyhľadávačoch.

3 Replies to “Zlepšite si SEO vďaka linkbuildingu”

    • admin

      Nie to nie je. Ale co je stale rovnako efektivne? Akonahle sa ludia zacnu na nejaky faktor velmi sustredit, zacne sa o nom pisat a spekulovat, kazi to jeho vypovednú hodnotu ci uz je to spatny link, page rank alebo hocico ine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

13 − twelve =