Zdokonaľte UX vášho webu

Predstavte si, že máte dohodnuté obchodné stretnutie v cudzom meste. Nachádzate sa v polovici cesty a čas nehrá vo váš prospech. Vtom zistíte, že ste si zabudli diár s adresou reštaurácie, do ktorej mierite. Po ruke máte iba mobil. Pomocou neho vyhľadáte internetovú stránku podniku. Web sa v mobile zobrazuje príliš malý – musíte ho priblížiť. Po priblížení namiesto kolónky „kontakty“ vidíte iba nepodstatné informácie – novinky, akcie, recepty. Adresu hľadáte nemotorným posúvaním zobrazenia webu na dotykovom displeji, no po niekoľkých neúspechoch hodíte mobil na sedadlo spolujazdca a nervózny si radšej volíte klasickú možnosť získania informácie. „Keď budem v meste, opýtam sa okoloidúceho,“ frflete si popod nos.

Medseek_UX_Final_Lg

UX dizajnér je človek, ktorý zabezpečuje, aby podobné situácie nenastávali. Vďačíme mu za to, že moderné technológie hádžeme o zem len výnimočne. V tomto článku vám presnejšie vysvetlíme, čomu sa UX dizajnér venuje, a prezradíme niekoľko tipov, ktoré vylepšia užívateľskú skúsenosť ľudí s vaším webom.

Čo je UX?

UX (z angl. user experience) je skratkou pre užívateľskú skúsenosť. Tá vzniká pri interakciách užívateľa s produktom. Cieľom UX dizajnu je pozitívna užívateľská skúsenosť – technológia musí byť pre užívateľa intuitívna, nesmie v ňom vyvolávať negatívne emócie a interakcia s produktom má byť pre užívateľa príjemným zážitkom. Ak je práca UX dizajnéra kvalitne urobená, technológia funguje tak, ako si jej užívatelia prajú. V ideálnom prípade je dielo UX dizajnéra neviditeľné – nikto si ho nevšimne, pretože interakcia technológie a človeka prebieha bez problémov.

5 tipov ako vylepšiť užívateľskú skúsenosť s vaším webom

Pre vytvorenie pozitívnej UX dnes už nestačí dokonalé zobrazenie webu pre stolný počítač. Zariadenia, na ktorých sa dá web prehliadať, sa v posledných rokoch rozšírili. Notebooky, tablety, smartfóny, netbooky – každý z týchto produktov má svoje špecifiká, ktoré treba zvažovať pri tvorbe kvalitnej UX. Nielenže sa v mobile a notebooku webstránka zobrazuje inak, ale i užívatelia pracujú so zariadeniami odlišným spôsobom. Napríklad, kým pri vyhľadávaní v notebooku očakávajú čo najviac informácií, po mobiloch žiadajú najmä rýchlosť a základný obsah. Komplexnosť javov, ktoré spoluvytvárajú pozitívnu UX, spôsobuje, že UX dizajn je zatiaľ viac mágiou než odborom s presne stanovenými praktikami a pravidlami. 5 tipov, ktoré prinášame, vám pomôže nestratiť sa na ceste ku kladnej užívateľskej skúsenosti s vaším webom.

1. Analyzujte

Prv než začnete web vytvárať, analyzujte všetky relevantné dáta – používané zariadenia, veľkosti obrazoviek, operačné systémy, užívateľov aj kontexty, v ktorých bude web vyhľadávaný. Klaďte si tieto otázky: Na akých zariadeniach si budú ľudia web prezerať? Ako veľké obrazovky tieto zariadenia majú? Aké prehliadače užívatelia používajú? Zameriava sa web na špecifickú skupinu ľudí? Ak áno, ktoré zariadenia budú budú na prezeranie vašej stránky používať? Čo od môjho webu návštevníci očakávajú? Ich zodpovedanie vám ukáže, na ktoré zariadenia máte pri vytváraní webu zamerať pozornosť, či máte zvoliť responzívny dizajn, i ako máte usporiadať textový obsah.

2. Prototypujte

Vytvorením modelu webovej stránky si overíte a vyvrátite niektoré hypotézy, ku ktorým ste dospeli počas analýzy. Bude web skutočne intuitívny? Bude sa zobrazovať správne v mobilnom telefóne? Nekladie prototyp užívateľovi nečakané prekážky? Spôsobuje v ňom príjemné emócie? Podobné otázky spojené s prototypom vám pomôžu vylepšiť UX bez toho, aby ste museli pretvoriť celý web. Viac o prototypingu sa môžete dočítať tu.

3. Myslite na užívateľov

Vcíťte sa do ľudí. Perfektné technické zvládnutie webu bez ďalšej pridanej hodnoty je pre kvalitnú UX málo. Podstatná je interakcia užívateľa s webstránkou, ktorú tvoria 3 základné prvky: web, užívateľ a kontext ich interakcie. Web s bohatou grafikou a veľkými obrázkami napríklad nepoteší ľudí, ktorí si ho prezerajú v mobile a nemajú aktivované neobmedzené dátové balíky. Stiahnuté megabajty ich budú stáť zbytočné peniaze a na váš web sa už nikdy nevrátia.

4. Zvážte budúci vývoj

Vytvorenie samostatnej mobilnej verzie webu síce zabezpečuje vynikajúcu UX, ale tento stav je dočasný. Ak budú na trh uvedené nové zariadenia alebo ak sa zmenia návštevníci vášho webu, môžete na kvalitnú UX zabudnúť. Preto buďte v strehu, sledujte technologický vývoj a porozmýšľajte o voľbe responzívneho dizajnu. Ten vyhodnocuje parametre zariadenia a automaticky im prispôsobuje zobrazenie webu.

5. Neprestávajte skúmať

Ak ste svoj web úspešne vytvorili, vaša práca tým nekončí. Na web prichádzajú noví užívatelia, vo výskumných centrách vznikajú nové technológie a UX s vaším webom podlieha zmenám. Ak chcete, aby bola interakcia užívateľa s vaším webom príjemná i v budúcnosti, neprestávajte analyzovať, testovať a vylepšovať váš web.

2 Replies to “Zdokonaľte UX vášho webu”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

12 − eight =