WADI – technologická novinka v čistení vody nielen pre rozvojové krajiny

Mnohí ľudia nemajú toľko šťastia ako my a narodia sa v krajine s nedostatočnými zásobami vody. Postihnuté sú obzvlášť oblasti v Afrike, ktoré ak aj netrpia suchom, voda, ktorú v sebe ukrývajú, je často závadná. Podľa WHO ročne zomrú na následky chorôb prenášajúcich sa znečistenou vodou 2 milióny ľudí a viac než jedna miliarda ľudí nemá prístup k zdroju pitnej vody. Technologická novinka WADI sa snaží problém s nedostatkom čistej vody odstrániť jednoduchou a finančne nenáročnou cestou.

Wadi websoup

Čo je WADI?

WADI je zariadenie, ktoré využíva solárnu dezinfekciu vody prostredníctvom UV žiarenia. PET fľaša so znečistenou vodou sa uzavrie technológiou WADI a položí sa na miesto s dostatkom slnečného žiarenia. Kým UV žiarenie dezinfikuje vodu od vírusov a baktérií, zariadenie deteguje množstvo, nárast a pokles žiarenia, vďaka čomu dokáže určiť čas, v ktorom sa voda stane pitnou. Celý proces trvá približne 6 hodín, no jeho dĺžka sa môže meniť v závislosti od počasia.

Čistenie vody pomocou slnečného žiarenia je najjednoduchším a najlacnejším spôsobom dezinfekcie uznávaným už 15 rokov. Napriek tomu povedomie o technológii je stále veľmi nízke. Pridanou hodnotou technológie WADI je práve šírenie osvety a uistenie spotrebiteľa o nezávadnosti jeho vody.

Aby mohol zariadenie WADI používať každý – deti i ľudia, ktorí nemali možnosť naučiť sa čítať – návod na používanie i informácie o stave vody sú prezentované vo forme obrázkov. Keď na fľašu dopadne dostatok slnečného žiarenia, smutný smajlík na zariadení sa premení na usmievajúcu sa tvár. Použitie WADI zvládne skutočne každý. Okrem toho prístroj nepotrebuje údržbu a vydrží niekoľko rokov.

tapped water

PET fľaša, slnečné žiarenie a znečistená voda. To sú tri suroviny nutné pre získanie pitnej vody prostredníctvom technológie WADI. Všetky tri sú dostupné i v rozvojových krajinách, ktoré trpia výrazným nedostatkom čistej vody. No správne použitie WADI technológie v niektorých prípadoch nemusí viesť k získaniu nezávadnej vody. UV lúče dokážu odstrániť len biologických činiteľov ako sú baktérie alebo vírusy. Ak je voda znečistená chemikáliami alebo ťažkými kovmi, sú nutné ďalšie opatrenia. Hoc WADI nie je liekom na všetky problémy spojené s vodou, má potenciál dlhodobo zachraňovať ľudské životy a zlepšovať ich kvalitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

ten − 1 =