Viete, čo má spoločné Tour de France a Festina?

Festina, svetový výrobca hodiniek, sa stala oficiálnou časomierou pretekov Tour de France prvýkrát v roku 1993. Odvtedy sa v cyklistickej verejnosti stala synonymom „určovateľa času“ v top svetových cyklistických pretekoch.

1787199-img-sport-festina

Spoločnosť produkuje hodinky od roku 1902, kedy bola v mestečku La Chaux-de-Fons vo Švajčiarsku založená malá manufaktúra na výrobu vysoko kvalitných hodiniek. Odvtedy prešlo vyše 100 rokov a firma postupne narástla na svetového giganta v hodinárskom priemysle. Využívajúc kvalitné komponenty, atraktívny dizajn a svoju vyše storočnú históriu sa hodinky Festina stali v očiach nielen cyklistickej, ale aj všeobecnej verejnosti výrobcom kvalitných a luxusných hodiniek.

V roku 1989 sa Festina prvýkrát zapojila do Tour de France so svojím cyklistickým tímom, vtedy ešte pod menom Lotus-Zahor. Neskôr, ako sa menili pomery v spoločnosti, sa názov tímu menil na Lotus-Festina (od r. 1990 – 1992), Festina-Lotus (od r. 1993 – 1999), až nakoniec ostal pod názvom Festina. Pod týmto názvom vystupoval až do svojho konca v roku 2001. V tíme sa vystriedalo vyše 21 najznámejších cyklistov a získal vyše 28 trofejí zo svetových cyklistických pretekov.

festina-chrono-bike

Tento tím sa preslávil aj sériou dopingových škandálov, tzv. Aférou Festina. Spája sa s Tour de France a rokom 1998, kedy sa v aute cyklistického tímu našlo obrovské množstvo dopingových produktov. Drogy sa našli u lekára tímu, ktorý práve prechádzal belgicko-francúzskou hranicou. Výsledkom bol obrovský škandál, ktorý sa nepríjemne zapísal do histórie Tour de France a sprevádza ju doteraz. Polícia prehľadávala všetky tímy, hotely, autá, čo nakoniec viedlo k vylúčeniu niekoľkých tímov z pretekov.

Tím ďalej pokračoval, samozrejme po celkovej zmene cyklistov. Festina tiež založila nadáciu „Fondation d’Entreprise Festina“, ktorá poukazovala na doping v športe a bojovala proti nemu informovaním mladých športovcov o následkoch dopingu.

Dôležitým spojovateľom Tour de France a Festiny bol rok 1993, kedy sa Festina stala oficiálnym partnerom časomiery. Odvtedy svoje meno spojila aj s inými prvotriednymi cyklistickými pretekmi, ako napríklad Tour of Britain, či Tour de Suisse.

3577_600-600--.jpg.small3573_600-600--.jpg.small

Tieto partnerstvá sa samozrejme odrazili aj v hodinkách. Prvá z kolekcie hodiniek spájajúca sa Tour de France, bola kolekcia s rovnomerným názvom – „Tour de France“. Vyznačovala sa dlhotrvácnymi a štýlovými „pretekárskymi“ hodinkami, určenými tak pre pánov ako i dámy. Táto kolekcia bola, a stále aj je, veľmi obľúbená medzi širokou verejnosťou.

V roku 2010 spoločnosť predstavila ďalšiu kolekciu s názvom „Chrono Bike 2010“, ktorá bola narozdiel od „Tour de France“ viac športovejšia a farebnejšia. Túto kolekciu pravidelne každý rok obnovuje a tento rok sú „Chrono bike“ hodinky ešte dokonajšie, spájajúce luxusný dizajn s cyklistikou a jedinečnou kvalitou.

Festina je teda bez zveličovania jedna z najlepších spoločností vyrábajúcich náramkové hodinky. Známa je nielen svojimi dizajnérskymi kúskami, ale aj športovými kolekciami, ktoré ju najviac preslávili. Veď vyše 40 ročné skúsenosti v cyklistike sú zárukou kvality a  dokonalých funkcií. Keď sa k tomu pridá štýl a história značky, niet sa čomu čudovať, že hodinky sú obľúbené tak medzi športovcami, ako i ľuďmi, ktorí si potrpia na luxus.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × 1 =