UX chyby alebo ako nezničiť web prostredníctvom zlej užívateľskej skúsenosti s ním

Minule sme vám predstavili, ako dokážete vylepšiť skúsenosť užívateľov s vaším webom. Dnes sa na UX dizajn pozrieme z druhého konca a poradíme vám, akým chybám sa pri tvorbe dizajnu webu máte radšej vyvarovať. Podľahnutie týmto prehreškom by dokázalo interakciu užívateľov s produktom poriadne znepríjemniť.

threecirclesbig 1. Vytvárate dizajn produktu, nie produkt samotný

Preto pri tvorbe dizajnu nemôžete začínať od nuly a tvoriť bez informácií o produkte a jeho užívateľoch. Dizajn výrobku musí byť zladený s trhom, na ktorom bude výrobok ponúkaný. I úžasne premyslený dizajn webu napokon nemusí byť správnou voľbou, pretože, hoc je po profesionálnej stránke perfektný, nie je príťažlivý pre ľudí, ktorí sú cieľovou skupinou webu. Preto prv než začnete dizajn vymýšľať, zistite si zopár informácií o budúcich užívateľoch webu, klasifikujte ich do vekových skupín, zistite aké zariadenia k prehliadaniu používajú i aké najnovšie trendy sú na trhu obľúbené.

2. Neskorý začiatok

Na skúsenosť užívateľov s webom by ste mali myslieť hneď v začiatkoch procesu tvorby. Dôkladným plánovaním sa vyhnete spätnému dizajnovaniu už kompletného webu a náročným zmenám. Zásadné zmeny sa implementujú ľahšie v čase, kedy web ešte nie je príliš obsažný.

3. Dizajn pre jedno zariadenie nestačí

Množstvo zariadení, s ktorými ľudia surfujú po nete, neustále stúpa a mnohé z nich majú odlišné vlastnosti. Interakcia s mobilom je odlišná od interakcie so stolným počítačom. Pred UX dizajnérom stojí zložitá úloha – musí vytvoriť schopný dizajn pre všetky typy zariadení. Dnes už nestačí vytvoriť web, s ktorým sa dobre pracuje na notebooku. Neodstrašte si návštevníkov tým, že nemáte mobilnú verziu webovej stránky.

website-ux-design-london

4. Komplikované fóra

Ak premýšľate o zavedení fóra na vašom webe, nerobte ho príliš komplikované. Mnoho polí na vyplnenie, málo informácií o poliach, ktoré treba vyplniť, prílišné požiadavky na zadané heslo, strata uvedených dát po neúspešnom pokuse o registráciu – to sú len niektoré prvky, ktoré užívateľa otravujú pri registrácii alebo prihlásení do fóra. Snažte sa ich eliminovať, inak sa fórum nestane populárnym.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × 1 =