Typografia ako umenie

Vďaka dobre zvládnutej typografii prečítate texty v časopisoch s ľahkosťou. Písmo v prezentácii vo vás vytvorí špecifické emócie. Dizajnom písma vytvoríte logo – značku spoločnosti. A veľkosti písma vám naznačia hierarchiu informácií v texte. To sú len niektoré funkcie, ktoré typografia plní. No dnes typografia nie je len remeslom, ktoré spríjemňuje čítanie, ale i umením, ktoré vábi naše zmysly.Nápis ako obraz, slovo ako socha sú dnes realitou na výstavách moderného umenia. Pozrite si 8 zaujímavých projektov, v ktorých písmo stelesňuje samostatný umelecký objekt.

Z jednej strany len súhrn nožov trčiacich zo steny, z inej strany nápis „Život je krásny“. Tento nebezpečný i krásny objekt predstavil Umelec Farhad Moshiri.

typografia websoup.sk 1

Streetartová umelkyňa Faith 47 maľuje grafitya poukazuje nimi na sociálne problémy dneška. „Voľno na odpočinok a rekreáciu by malo byť právom pre všetkých“ a „Ľudia majú vládnuť“:

typografia websoup.sk 2

typografia websoup.sk 3

Ak sa na pomaľované múry chudobnej brazílskej štvrte pozriete zo správneho uhla, objavíte nápisy „belleza“ (krása) a „orgulho“ (hrdosť).

typografia websoup.sk 4

Podobne sa s našim vnímaním hrá socha Damiana Roacha. Geometrické tvary sa po zaujatí správnej pozície pozorovateľa premenia na nápis „Avant Garde“.

typografia websoup.sk 5

Zrod nápisu roztrhaním riflí? Prečo nie.

typografia websoup.sk 6

Čo by na sochu vytvorenú zničením textového obsahu povedali milovníci kníh?

typografia websoup.sk 7Sabeena Karnik vyrobila abecedu z vystrihnutých papierov, písmená ozvláštnila pôsobivými ornamentmi.

typografia websoup.sk 8

V diele Richarda J. Evansa sa na nás písmená valia i z vodovodného kohútika.

typografia websoup.sk 9

Tiago Pinto vymýšľa tváre z typografických znakov.

typografia websoup.sk 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

5 × five =