Trochu podivná veda?

Na Harvardovej univerzite sa každoročne udeľujú Ig Nobelové ceny za príspevky do sveta vedy, „ktoré ľudí najprv rozosmejú, a potom prinútia myslieť“. Kým udelenie klasickej Nobelovej ceny je pre väčšinu osobností poctou a odmenou za dlhoročnú prácu i celoživotné dielo, spoločenské uznanie víťazov Ig Nobelovej ceny je diskutabilné. Výskumy súťažiacich sú hodnotené ako triviálne, vtipné alebo absurdné. Tieto prívlastky ale nutne neznamenajú zbytočnosť bádania. Zatiaľ posledné ceny boli rozdané za rok 2012. V krátkosti vám predstavíme výskumy niekoľkých víťazov z rôznych oblastí. Celé odovzdávanie cien je možné zhliadnuť na Youtube.

ig

Cena za neurovedu: Mŕtvy losos vníma?

Tím neurovedcov skenoval aktivitu mozgu mŕtveho lososa vytiahnutého z mrazničky pomocou funkčnej magnetickej rezonancie (fMR). Vedci v minulosti týmto spôsobom skúmali už tekvicu, narozdiel od nej ale v zoskenovanom mozgu lososa objavili aktivitu – mŕtvy losos vníma, mozog mŕtveho lososa žije! Týmto spôsobom vedci upozornili na nedostatky  a zradnosť metód neurovied a na potrebu dôkladnej analýzy zistených výsledkov. Kto veľmi chce, nájde mozgovú činnosť prostredníctvom fMR takmer kdekoľvek.

Cena za psychológiu: Nakloňte sa a svet bude iný!

Víťazi z oblasti psychológie skúmali ľudský odhad veľkosti modelu Eiffelovej veže v závislosti od naklonenia tiel pozorovateľov. Vedci bez vedomia testovaných nakláňali podložku, na ktorej ľudia stáli. Výsledky ukázali, že pri naklonení doľava sa Eiffelovka zdá byť menšou. Tento výskum je ďalším dôkazom toho, že naše úsudky nezávisia len od toho, čo máme v hlave, ale i od náhodných okolností, ktorých si ani nie sme vedomí.

ig2

Cena za chémiu: Prečo zelenejú vlasy?

Švédske mestečko Anderslöv sa potýkalo s nezvyčajným problémom – niektorým z jeho obyvateľov z neznámych dôvodov zeleneli vlasy. Našťastie sa objavil hrdina Johan Petterson, ktorý záhadný prípad vyriešil. Príčinou bola voda s obsahom medi. Voda v niektorých domoch obsahovala také množstvá medi, ktoré boli schopné zapríčiniť meniacu sa farbu vlasov. Zelená móda vďaka vedcovi zmizla z ulíc mesta.

Cena za medicínu: Pozor na explóziu pacienta!

Vedeli ste, že pri kolonoskopii (vyšetrenie hrubého čreva) môžete vybuchnúť? Jav je to síce veľmi ojedinelý, ale nebezpečný. Víťazi z oblasti medicíny sa snažili preskúmať spôsoby zníženia rizika explózie črevných plynov pacientov.

Cena za anatómiu: Šimpanzy si všímajú zadky

Ig Nobelové ceny nedostávajú len podivíni. Frans de Waal, slávny primátológ, je toho dôkazom. So svojou kolegyňou skúmal, či sú šimpanzy schopné rozpoznávať iných šimpanzov na základe ich pozadí. A skutočne, šimpanzy to dokážu, ale len v prípade, že zadky patria šimpanzom, ktorých dobre poznajú. Na odovzdávaní cien de Waal zavtipkoval, že v pripisovaní zadkov tváram známych sú primáty zrejme mentálne nadradené ľuďom.

Ďalšie odovzdávanie cien prebehne v septembri 2013 a my už sa tešíme, ako súťaž opäť vtipným spôsobom spopularizuje vedu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

nineteen + seven =