Predstavujeme sociálne siete: Diaspora

V roku 2010 štyria americkí študenti túžili vytvoriť sociálnu sieť rešpektujúcu a chrániacu súkromie svojich užívateľov. Ich projekt mal byť bezpečnou alternatívou k Facebooku, ktorá ľuďom umožní kontrolovať vlastné dáta a osobné informácie. Táto sociálna sieť sa nazýva Diaspora a jej užívatelia sa nemusia báť, že ich údaje budú poskytnuté tretím stranám.

diaspora

Diaspora je neziskovým projektom dostupným zadarmo. Keďže ide o decentralizovanú sociálnu sieť, funguje prostredníctvom siete serverov, ktoré vlastnia rôzni jednotlivci alebo organizácie. Práve pre decentralizáciu je registrácia užívateľa komplikovanejšia – ten si najprv musí zvoliť konkrétny server, až potom sa môže registrovať. Prostredníctvom účtu môže komunikovať i s užívateľmi registrovanými na iných serveroch.

Diaspora sa snaží kombinovať pozitívne prvky Twitteru, Facebooku a Googlu+. Poskytuje základné funkcie sociálnych sietí, ako sú napr. komentovanie príspevkov, sledovanie vybraných osôb, nahrávanie fotografií, posielanie súkromných správ, triedenie kontaktov do kategórií a pod. Kompletný zoznam ponúkaných funkcií si môžete pozrieť na informačnej stránke. Užívateľské rozhranie je veľmi podobné Facebooku s tou výhodou, že z Diaspory na vás nezízajú reklamy. Účet na Diaspore môžete prepojiť s účtami na Twitteri i Facebooku – vaše príspevky tak môžu vidieť i známi, ktorí Diasporu nepoužívajú. Diaspora od svojich užívateľov nevyžaduje mená a priezviská ani emailové adresy – k pripojeniu vám postačí pseudonym a heslo.

Hlavnou nevýhodou Diaspory je nízky počet užívateľov v porovnaní so známymi sociálnymi sieťami. Významným pozitívom je zas budovanie ochrany súkromia: s Diasporou sa nemusíte obávať zdieľania vašich osobných údajov so zadávateľmi reklám, cenzúry ani zmeny pravidiel počas hry. Diaspora je tak ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí sa nechcú vzdať života na sociálnych sieťach, hoc odmietajú podporovať biznis veľkých firiem a boja sa zneužívania osobných informácií, ktoré sociálnym sieťam poskytujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

seven − four =