Predstavujeme: Last-fm

last fm websoup

Last.fm je špeciálna sociálna sieť zaoberajúca sa hudbou. Umožňuje používateľom nájsť novú hudbu, ktorá sa im môže páčiť na základe toho, čo počúvajú.

Táto stránka je preplnená množstvom informácií o hudobníkoch, albumoch a skladbách, ktoré môžu dopĺnať samotní používatelia. Sú tu zobrazené najpopulárnejšie a najhranejšie piesne, je možné prehliadať si diskografie alebo sledovať všetky akcie, na ktorých sa daný interpret zúčastňuje. Okrem toho je možné objavovať nové a zaujímavé žánre, vypočuť si ukážky piesní, prípadne prezreť videoklipy. Exsitujú tu aj rebríčky najpočúvanejších autorov, skladieb alebo albumov.

last fm websoup 2

Používateľ pri registrácii dostane možnosť stiahnuť si aplikáciu Last.fm scrobbler, pomocou ktorej „scrobbluje“, čiže nahráva informácie o pesničkách, ktoré počúva na svojom PC priamo na server, ktoré sa následne zobrazia na jeho profile.

Scrobblovanie funguje na základe ID3-tagov, ktoré obsahujú audio nahrávky väčšinou vo formáte mp3. ID3 tag obsahuje údaje o interpretovi, skladbe, albume a mnohom ďalšom. Scrobbler funguje ako plugin pod viacerými prehrávačmi hudby ako sú napríklad Windows Media Player, iTunes, Winamp, Foobar, Songbird a iné.

websoup audio

Po istej dobe počúvania a scrobblovania istej hudby sa „vyprofiluje“ hudobný vkus užívateľa. Prejaví sa to v ponukách zobrazených na stránke, ktoré budú oznamovať odporúčania podobných interpretov, používateľov s podobným vkusom, a podobne. Takýmto spôsobom používateľovi umožní jednoduché nájdenie jeho nových potenciálnych obľúbených kapiel, spevákov alebo speváčok.

Okrem toho môžu používatelia písať články o ich obľúbenej hudbe, pridávať si eventy do kalendára alebo pozývať priateľov, s ktorými je možné komunikovať nielen pomocou správ, ale aj v rámci rôznych skupín o rôznorodých témach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sixteen + seven =