Pre budúcich absolventov: Nebojte sa podnikania!

Nezamestnanosť mladých stúpa a tento trend bude vďaka technologickým inováciám zrejme pokračovať. Prácu, ktorú kedysi museli vykonávať desiatky ľudí, dnes ľavou-zadnou zvládne stroj. Ak sa naopak hlásite na pozíciu vyžadujúcu mozog a kreativitu, chcú po vás dlhoročnú prax. Lež absolvent ju sotva môže mať. Vlastným podnikaním dokážete oba problémy vyriešiť.

student_entrepreneur

V čase, keď hľadáte námet pre diplomovku, začnite premýšľať i o predmete vášho budúceho podnikania. Dnes sú in zaujímavé idey, nie tvrdá manuálna práca. Nápadmi získate investorov a vďaka kvalitnej realizácii i dopyt. Začnite podnikať v niečom, čo milujete. Len tak nebudete mať trpký úsmev na tvári a vymyslíte čosi pozitívne.

Keď už poznáte predmet podnikania, načrtnite si podnikateľský plán. Ten vám pomôže detailne premyslieť zárobkovú činnosť a naznačí prekážky i pozitíva, ktoré vás na ceste k úspechu čakajú.

Nezabudnite myslieť na financie. Nie každý má šťastie na bohatých rodičov. Ak ani vy, urobte si drobný prieskum. V súčasnosti jestvuje široká ponuka grantov i programov, ktoré podporujú kreatívnych a samostatných mladých. Ak vám žiaden dobrák grant ani štartovaciu finančnú injekciu neposkytne, pomôže vám slovenska-pozicovna.sk.

timthumb

Každý podnikateľ musí mať miesto podnikania. Ak si nechcete prenajímať vlastné kancelárske priestory, pretože ich nepotrebujete alebo sú pre vás zbytočne nákladné, za pár drobných si môžete prenajať online sídlo firmy.

V začiatkoch myslite i na budovanie značky. Rozhadzujte sieť a chytajte do nej kontakty. Ak sa stretnete s priateľom z detstva, povedzte mu, čomu sa venujete a spýtajte sa ho, či nepotrebuje vašu pomoc. I biznis s najlepším nápadom skrachuje, ak o ňom nik nevie. Buďte online, nebojte sa sociálnych sietí – nech vás je vidieť. Ale nezabúdajte – všetkého veľa škodí. Preto si dávajte pozor, aby sa vaše správy nepremenili na otravný spam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

15 − 5 =