Od októbra bude založenie s.r.o komplikovanejšie

Máte plnú hlavu super podnikateľských nápadov a chcete si založiť s.r.o-čku? Mali by ste sa poponáhľať. Od októbra by totiž mala prísť do platnosti novela obchodného zákonníka, ktorá mierne skomplikuje situáciu začínajúcim podnikateľom. Zmena v zákone totiž pri založení s. r. o. zavedie povinnosť vložiť a preukázať základné imanie 5000€ na samostatnom bankovom účte a to ešte pred samotnou registráciou spoločnosti. Teoreticky táto zmena situáciu príliš nemení. Základné imanie je totiž 5000€ aj v súčastnosti a vložiť ho treba tak či tak. Alebo nie?

zakladanie-sro1

Predtým a potom

Treba povedať, že v súčastnosti je tento proces reálne oveľa jednoduchší a voľnejší. Stačí totiž, ak obchodnému registru preukážete splatenie základného imania vyhlásením správcu vkladu. Tým je zväčša samotný zakladateľ eseróčky, ktorý jednoducho podpíše vyhlásenie o splatení základného imania zakladateľmi (teda vrátaneho jeho), pričom peniaze boli vložené do firemnej pokladne. V praxi to môže znamenať aj to, že si sami potvrdíte, že ste dostali peniaze priamo od vás. To, či sa však peniaze naozaj nachádzajú v pokladni však doteraz nikto neskúmal.
Po prijatí novely bude potrebné základné imanie vložiť na osobitne zriadený účet, ešte pred samotným podaním návrhu na zaregistrovanie spoločnosti s ručením obmedzeným. Povinnou prílohou k tomuto návrhu bude aj aktuálny výpis z bankového účtu . Až po preukázaní tejto sumy bude možné peniaze vložiť do firemnej pokladne a používať ich pre bežnú podnikateľskú činnosť. Až do samotného zaregistrovania spoločnosti sa však peniaze nesmú používať.

zakladanie-sro2

Čo z toho vyplýva?

Samotné základné imanie by malo mať predovšetkým stabilizačnú funkciu, čo znamená, že by malo byť určitou garanciou pre vašich veriteľov, že v prípade vášho neúspechu uvidia aspoň časť svojich peňazí. Doterajší stav tejto funkcii príliš neprial, keďže reálna výška imania v pokladni sa neskúmala. Treba však povedať, že nadchádzajúci stav toho rovnako nezmení veľa, keďže po preukázaní finančných prostriedkov sa môžu ďalej ľubovoľne používať a žiaden zákon neprikazuje túto čiastku ďalej udržiavať ako zábezpeku. Je teda dosť otázne, či bude mať táto novela väčší zmysel a či nebude len prílišnou komplikáciou a brzdou pre rozvoj podnikania v SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

fourteen − eight =