Nový trend vo webdizajne: Najprv dizajn pre mobily, až potom pre počítače

V minulosti väčšina webdizajnérov najprv vytvorila web pre počítače a dizajn webu pre mobilné telefóny chápala ako sekundárny, doplnkový cieľ. Dnes sa poradie týchto činností obracia a mnohí tvorcovia webov uprednostňujú dizajn pre mobily pred vytváraním počítačovej verzie webstránky (tzv. Mobile-First Design). Tá už viac netvorí základ dizajnu pre mobily, ale stáva sa jeho doplnkom a vylepšením.Prečo by ste mali uvažovať o vytvorení dizajnu pre mobily prv než pre počítače a aké výhody a nevýhody tento moderný trend prináša?

mobile-first websoup.sk

Mobily získavajú stále väčšiu dôležitosť

Prehliadanie webov prostredníctvom drobných prístrojov už nie je želanou budúcnosťou, ale žitou prítomnosťou. Mobilné telefóny sa stali zariadeniami, ktoré ľudia využívajú k surfovaniu po webe stále radšej. Podľa Mobithingexistuje po celom svete 1,2 miliardyužívateľov, ktorí pomocou mobilu prehliadajú internet. 25% Američanov používajúcich mobily k surfovaniudokonca nikdy nepoužíva k rovnakému účelu počítač. Vo Veľkej Británii títo užívatelia tvoria 22%, v Egypte až 70%.

Štatistiky ukazujú, že mobily sú častými pomocníkmi pri prezeraní webových stránok. Preto sa webdizajnéri snažia o čo najvyššiu kvalitu interakcie užívateľov mobilných zariadení s webovými stránkami. Prečo by ale mali najprv navrhovať weby pre mobily a až potom pre počítače?

 

Degradácia webu alebo jeho postupné vylepšovanie

Pri vytváraní webu od počítačovej po mobilnú verziu sa musí webdizajnér potýkať so závažným problémom. Mobilná verzia webstránky má byť menej obsažná a jednoduchšia než jej počítačová variácia. Tvorca webu, ktorý primárne navrhuje počítačovú verziu, tak musí honosnú stránku s bohatou funkcionalitou degradovať na jednoduchý web, ktorý zvládne prehliadať i malé zariadenie. Rovnako musí prejsť výraznými zmenami i textový obsah stránky. Komplexné informácie sú nahrádzané fundamentálnymi. Až po týchto zmenách sa web stane užitočným pre užívateľa mobilu. Webdizajnér teda musí škrtať – ničiť svoje perfektné dielo. Trochu depresívne, nonie?

mobile-design 2 websoup.sk

Pri vytváraní webu od mobilusa webdizajnér zaoberá základným obsahom, funkcionalitou i vzhľadom. Ignoruje vytváranie interaktívnych aplikácii, ktoré by v mobile pôsobili otravne. Týmto spôsobom vznikne základná verzia stránky, ktorá je funkčná v mobile i v počítači. Základná verzia môže byťpostupne vylepšovaná pre ďalšie zariadenia, ktoré kreativite otvárajú viac možností než drobné mobilné zariadenie.

Základný argument pre „Mobile-First“ dizajn teda znie: Dizajnovaním od mobiludosiahnete zväčša lepší výsledok. Vytvoríte základnú verziu webu, ktorá je funkčná pre všetky zariadenia. Pre zariadenia, ktoré umožňujú väčšiu komplexnosť, základnú verziu webu rozšírite. Naopak, mobilné verzie webov, ktoré vznikli z počítačových verzií, pôsobia ako dodatočné, málo premyslené výtvory. Premeniť komplexný web na jednoduchý je namáhavejším procesom, čo sa prejavuje i vo výslednom produkte.

 

Je „Mobile-First“ dizajn nuda?

V skupine webdizajnérov je počuť názory, že tvorba webu od mobilnej verzie nie je veľkou zábavou. Menšia obrazovka, menej funkcií, menej obrázkov, menej textu – dizajnovanie od mobilu neposkytuje veľké pieskovisko na hranie. Okrem toho, webdizajnéri sú naučení navrhovať weby pre počítače, v mobilných verziách majú zatiaľ menšie skúsenosti.

Či už je navrhovanie webu od mobilu zábava, alebo nie, jedno je isté – kto nemá mobilnú verziu webu, odháňa významné počty užívateľov a zákazníkov. „Mobile-First“ dizajn je najlepším spôsobom, ako uspokojiť nielen užívateľov mobilu, ale i ľudí, ktorí obľubujú surfovanie po internete pomocou klasických zariadení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × 4 =