Networking: 7 tipov ako vybudovať kvalitnú sieť kontaktov

V minulom článku sme vám predstavili networking. Ten stavia na myšlienke, že mnohokrát nezáleží na tom, kým ste, ale na tom, koho poznáte. Kontakty sú pre dosiahnutie cieľa rovnako dôležité ako vaše schopnosti. Dnes vám ukážeme 7 rád, ktoré vám pomôžu stať sa dobrým networkerom a získať zamestnanie alebo obchodného partnera vďaka kvalitnej sieti kontaktov.

1. Dávajte prv než dostanete.

Buďte nápomocný a druhí vás skôr či neskôr tiež odmenia. Sieť vzťahov je komplikovanou záležitosťou – často nie je možné určiť, prečo s vami niekto spolupracuje alebo naopak nespolupracuje. Musíte veriť, že dobro, ktoré druhým prinášate, sa vám vyplatí. A skutočne, získaním dobrej povesti sa pre ostatných stanete pozitívnym kontaktom v spleti nevýrazných osôb.

Networking2 websoup.sk

2. Plňte svoje záväzky a sľuby.

Len týmto spôsobom sa stanete spoľahlivým kontaktom, ktorý si zaslúži dôveru. Ak ste urobili chybu, priznajte si ju, ospravedlňte sa a pokúste sa o jej nápravu.

3. Buďte pozitívny.

Používajte pozitívny jazyk. Usmievajte sa. Všímajte si dobro v ľuďoch. Druhých budete napĺňať pozitívnou energiou a tí budu s radosťou vyhľadávať vašu spoločnosť. Tešte sa z úspechov ľudí a vždy im zagratulujte. Vďaka tomu si vás budú asociovať s príjemnými životnými udalosťami.

4. Neuspokojte sa s povrchnými rozhovormi.

Konverzáciou o blížiacej sa dovolenke sa zaradíte medzi nevýraznú kopu bežných, teda ničím výnimočných, kontaktov. Zistite, čomu sa váš diskusný partner venuje, aké činnosti ho zaujímajú, aké projekty ho fascinujú a pýtajte sa na témy do hĺbky. Takto vykročíte z radu a navyše nadobudnete nové znalosti. Na rozhovor sa môžete pripraviť vopred pomocou drobného internetového výskumu.

networking-virtually-benefits TOTO

5. Spájajte ľudí.

Premýšľajte o svojich kontaktoch. Ktorí z nich by dokázali vytvoriť zaujímavý projekt? Ktorí by sa mohli osobnostne i vedomostne obohatiť? Organizujte pre vybrané kontakty stretnutia, na ktorých sa vzájomne spoznajú. Za novovzniknuté vzťahy vám budú vďační a nabudúce vás zoznámia s niekym dôležitým možno práve oni.

6. Vyhľadávajte relevantné skupiny ľudí.

Myslíte na špecifický pracovný cieľ? Koho k jeho naplneniu potrebujete? Organizuje sa tento typ osôb stretnutia? Zodpovedanie týchto otázok vás privedie na miesto plné ľudí, ktorých hľadáte.

7. Nestavajte hrubé múry medzi osobným a pracovným životom.

Sieť kontaktov plná odborníkov nie je dokonalá. I kamarát zo základnej školy vás dokáže zoznámiť s budúcim spolupracovníkom. Preto myslite i na rozvíjanie kontaktov v súkromnom živote.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

seven + 9 =