Nedarí sa vám efektívne pracovať v priestoroch domova? Vyskúšajte coworking!

Ste na voľnej nohe a pracujete doma? Ste málo produktívny, pri práci vás vyrušujú deti alebo vám každodenná izolácia lezie krkom? Ak ste na otázky odpovedali kladne, coworking je pre vás správnou voľbou.

Čo je coworking?

Pracovať doma je pre mnohých vysnívaným ideálom. S rozširovaním flexibilných pracovných miest ale viac a viac ľudí zisťuje, že práca z pohodlia domova má i negatívne stránky. Myšlienka coworkingu vznikla ako stratégia, ktorá presúva prácu samostatných profesionálov z priestoru domu alebo kaviarne do špecializovanej kancelárie.

cowork1 websoup.sk

Coworking je spôsob práce, ktorý zahŕňa zdieľané pracovné prostredie a nezávislú aktivitu ľudí. Coworkingové centrá poskytujú freelancerom ekonomicky výhodné kancelárske priestory i kontakt so zaujímavými ľuďmi z rôznych odborov – s dizajnérmi, fotografmi, programátormi, prekladateľmi i copywritermi. Hlavnou myšlienkou coworkingu je téza, že nezávislí odborníci pracujú lepšie spolu než izolovane. V coworkingových centrách sa vytvárajú komunity otvorených ľudí, ktorí túžia kooperovať a deliť sa o svoje skúsenosti. Okrem ekonomickej užitočnosti tak návštevníkov centier spájajú i spoločné hodnoty.

Ako coworkingové centrum vyzerá a koľko sa platí za členstvo?

Bežne v coworkingovom centre nájdete kancelárske stoly, pripojenie na internet, tlačiareň, kuchynku a konferenčnú miestnosť, v ktorej môžete organizovať akcie. Jestvujú i špecificky zamerané coworkingové centrá – napríklad pre matky s deťmi. V takomto centre sa nachádza i detský kútik a personál, ktorý na deti dohliada, kým matky pracujú. Na Slovensku sa za členstvo platí od 30€ do 150€ mesačne. Predplatiť si môžete miesto na všetky dni, pracovné dni, víkendy alebo len na nočné hodiny.

15962860_m websoup.sk

Aké sú výhody coworkingu?

Stále nie ste presvedčený, že coworking je pre vás to pravé orechové? Zoznam hlavných výhod vám pomôže rozhodnúť sa, či máte prekročiť prah coworkingového centra a stať sa jeho súčasťou.

1. Spoznáte zaujímavých ľudí a získate nové pracovné kontakty. Komunity profesionálov z rôznych oblastí podporujú kreativitu a inovácie. Nejedno zoznámenie sa odborníkov vďaka coworkingovému centru napokon viedlo k založeniu spoločných firiem. Mať kontakty medzi ľuďmi, ktorí sa v niečom vyznajú, nikdy nie je na zahodenie.

2. Zbavíte sa rušivých vplyvov z domu alebo kaviarne. Už žiadne tíšenie detí ani umývanie riadu počas pracovnej doby. Vďaka pokojnému a na prácu zameranému prostrediu sa budete môcť sústrediť a opäť oddelíte svoj súkromný život od pracovného.

3. Budete produktívnejší. Podľa Global Coworking Study až 74% opýtaných coworkerov hlási zvýšenú produktivitu. Ďalšie pozitívne vplyvy coworkingu si pozrite v grafe:

gcs

4. Coworkingové centrum je ekonomicky výhodnejšie než vlastná kancelária. Miesto v centre je lacnejšie než samostatná kancelária a navyše sa nemusíte starať o jeho údržbu. Ak prestane fungovať pripojenie k internetu alebo tlačiareň, o vyriešenie problému sa postará prevádzkovateľ, nie vy. Coworkingové centrum týmto spôsobom šetrí váš čas i peniaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

nineteen + 19 =