Ktorá farba predáva?

colors websoup.sk

Podľa čoho si kupujúci vyberie z dvoch podobných produktov práve jeden? Moderná psychológia odhaľuje, že i pri nakupovaní je rozhodujúcim faktorom prvý dojem. Nečudo, že farby, ktoré si na produktoch všímame ako prvé, zohrávajú dôležitú úlohu v marketingu. Správne zvolená farba dokáže produkt predať i prezentovať dôveryhodnosť firmy.

 

Úloha farieb v marketingu

Farby sú podstatnou súčasťou našich každodenných životov. Pôsobia na naše nálady a pocity, ba podľa niektorých štúdií zapríčiňujú i zmeny našich fyzických vlastností – hladiny hormónov. Použitím teórie farieb vedia obchodníci premeniť bežný produkt na jeho príťažlivé dvojča. Preto sú v marketingu farby tak dôležité.

Okrem vyvolania adekvátnej reakcie v zákazníkovi plnia farby i ďalšiu fundamentálnu funkciu – sú súčasťou značky firmy a tým prispievajú k rozpoznaniu spoločnosti na trhu. Niektoré firmy získali tak silné postavenie, že sú zákazníkmi rozpoznané okamžite – len podľa farebných schém a bez prítomnosti názvu spoločnosti. Ak je reč napr. o nealkoholických nápojoch, je každému jasné, komu patrí červená a komu modrá farba, no nie?

 

Ako farby vplývajú na emócie zákazníkov?

Farby prítomné v logách, produktoch, na weboch i reklamných predmetoch zapríčiňujú v zákazníkoch špecifické pocity, ktoré ľudia následne asociujú s danou firmou. Ale ktoré farby spôsobia žiadúce emócie? Infografika od Logo Company prezentuje logá známych spoločností roztriedených podľa farieb a pripisuje im hlavné emócie, ktoré použité farby vyvolávajú. Chcete pôsobiť dôveryhodne a spoľahlivo? Popremýšľajte o modrom odtieni. Alebo chcete vyzerať odvážne? Skúste červenú.

color-emotion-guide_websoup.sk

Ako farby ovplyvňujú predaje?

Autori Kissmetrics, blogu zaoberajúceho sa webovou analýzou, vytvorili podrobnú infografiku, ktorá popisuje, ako farby vplývajú na predaje. Dozviete sa v nej, ktoré farby preferujú impulzívni nakupujúci alebo ktorú farbu máte zvoliť, ak chcete prilákať ľudí so slušnou sumou peňazí na bankovom konte.

how-do-colors-affect-purchases websoup.sk

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

fourteen − 5 =