Indoor navigácia – navigovanie v budovách?

Print

Jej úlohou je uľahčovanie orientácie vo vnútri veľkých budov, skladov či kancelárskych komplexov. Ako príklad je možné spomenúť použitie indoor navigácie v nákupnom centre, kde uľahčuje zákazníkom nájsť obchod, ktorý hľadajú. Ďalej má využitie aj na viacposchodových parkoviskách, pomôcť môže napríklad aj orientovať  sa medzi exponátmi v múzeu.

Využiť ho môžeme teda na miestach, kde klasické GPS nemá šancu.

Spoločnosť Apple kúpila firmu WifiSLAM, ktorá sa špecializuje na lokalizačné služby vo vnútri budov. Táto firma využíva systém merania intenzity signálu z wifi-sietí. Apple chce túto technológiu vyvinúť svojpomocne prostredníctvom tejto akvizície.

Indoor-navigation-airport-iPhone-appcrpd

Zatiaľ ide o pomerne neprebádané pole, teda jednotný technologický štandard neexistuje. Niektoré aplikácie využívajú napríklad merania odchýlky geomagnetického poľa zeme.

Google začal pred časom ponúkať mapy väčších objektov. Táto služba je určená nielen pre mobilné platformy, taktiež sa začínajú objavovať už aj na desktopových prehliadačoch.  Aplikácia Google Maps obsahuje službu Indoor maps. Predstavuje mapového sprievodcu vo vnútri budov a je k dispozícii pre vybrané letiská, nákupné centrá a iné budovy.

indoor-maps-las-vegas-google

Na webstránke Google maps je možné pridávať plány budov. Pomocou mapy nájdeme konkrétnu budovu, ktorej plán chceme pridať. Vyplníme údaje ako Názov budovy, údaje o poschodí a pridáme obrázok plánu budovy. Nakoniec napoziciujeme obrázok plánu umiestneného na mape, aby korešpondoval s polohou budovy a pošleme vyplnené údaje na schválenie.

Zdroje: navigaciavmobile.sk, mojandroid.sk, webnoviny.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

fifteen − thirteen =