Horizontálne webstránky vedia zaujať

Sme zvyknutí, že pri čítaní na internete rolujeme webovú stránku zhora nadol. Vertikálne stránky sú zaužívané a intuitívne, preto temer nikomu nepríde na um, že by sa mohol po webovom obsahu pohybovať i vodorovne. Napriek obrovskej prevahe vertikálnych webov začínajú priestor internetu zapĺňať i stránky horizontálne. Aké pozitíva v sebe skrývajú a pre koho sú vhodnou voľbou?

 

Výhody a nevýhody horizontálnych webstránok

Ak bežný užívateľ navštívi horizontálnu stránku, čaká naň prekvapenie. Automaticky sa snaží rolovať web pomocou kolieska na myši, no zobrazenie sa nehýbe. Chvíľu musí rozmýšľať, kým zistí, že po webe sa treba pohybovať vodorovne. Kto by riskoval takúto nespokojnosť zákazníka a rozhodol sa pre horizontálny web?

Hlavnou výhodou horizontálnych stránok je ich novosť a nevšednosť. Popri jednotvárnej mase vertikálnych webov vynikajú a tým získavajú pozornosť užívateľov. Horizontálna stránka sa ale nehodí pre každého. Ak plánujete web zapĺňať dlhými textami, radšej zostaňte klasikom – čitateľovi vyhovuje vertikálny web väčšmi. Ak váš web bude obsahovať málo textov a veľké množstvo obrázkov, o horizontálnom zobrazení premýšľajte. Horizontálne weby sú vynikajúcou voľbou pre umelcov, ktorí tak svoje kreatívne diela dávajú na obdiv neotrepaným spôsobom. Takto sa vo svojej horizontálnej galérii prezentuje maliar C. L. Holloway:

Artist, Painter, Corporate Art, African, Portraits : CL Holloway websoups.sk

Ďalším dôvodom, prečo by ste mali o horizontálnych stránkach rozmýšľať, je väčšia pestrosť zariadení, na ktorých weby prehliadame. Kým na stolnom počítači sa nám ľahšie roluje zhora nadol, pri používaní tabletu je pre nás vodorovný pohyb ruky prirodzenejší.

Hlavnou nevýhodou horizontálnych webov je ich nízka rozšírenosť. Keďže sa na internete vyskytujú len sporadicky, užívateľ s nimi nemá skúsenosť a pri interakciách s nimi býva zmätený. No táto slabá stránka sa dá odstrániť jediným spôsobom – tým, že horizontálnym webom dáme šancu, a začneme ich tvoriť častejšie.

 

Galéria horizontálnych stránok

Ak máte chuť experimentovať s dizajnom webu, inšpirujte sa v našej galérii horizontálnych stránok:

WWF here design Nerval / Pierre Georges, interaction designer. Giellesse | Home Blocklevel | Digitaal Productiebureau. Wij maken digitale campagnes voor het web. Artist, Painter, Corporate Art, African, Portraits : CL Holloway websoups.sk

9-ericjohansson-horizontal-website websoup.sk5 scrollingWebsite websoup.sk horizontal-website-inspiration-1websoup.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

19 − 18 =