Fotobanky: zlatá baňa obrázkov

mages

Fotobanky sú internetové portály, ktoré umožňujú fotografom a grafikom pridávať svoje fotografie alebo obrázky a následne ich predávať rôznym záujemcom. Využívajú ich najmä web dizajnéri, tvorcovia rôzneho multimediálneho obsahu, ako napríklad časopisov, web stránok alebo reklamných letákov.

Dostupných je mnoho web stránok s touto službou. Disponujú veľkou škálou rôznorodých obrázkov vrátane fotografií, ilustrácií, vektorov ale tiež videí, zvukov a flash animácií. Existuje viacero kritérií, podľa ktorých môžeme fotobanky rozdeliť. Jedným z nich je kvalita obrázkov, s ktorou potom rastú aj ceny (v prípade platených fotobaniek).

Vo fotobankách sa cena obrázku odvíja od veľkosti akú požadujete. Najmenšie sa často označujú rozmerom XS alebo S. Tie majú rozmer okolo 0,1 až 0,5 megapixlov. Najväčšie rozmery sa označujú XXL alebo aj XXXL, ktoré majú niekoľko desiatok megapixlov. Cena závisí od samotného autora, ktorý digitálny obsah predáva. Niektorí autori sú prémioví a ich fotky sú veľmi drahé. Fotobanky ponúkajú ku každej fotke aj rozšírenú licenciu. Pre bežné internetové účely by mala stačiť základná licencia. Fotobanky majú svoju vlastnú menu a tou sú kredity. Prepočet kreditov na doláre resp. eurá je v každej fotobanke iný.

Okrem platených fotobaniek poznáme aj tie, ktoré svoje služby poskytujú zadarmo. Obsah týchto fotobaniek je na oveľa nižšej úrovni, ale niekomu môže postačovať. Z platených sme si vybrali tri fotobanky, ktoré trochu viac popíšeme. Sú to istockphoto.com, dreamstime.com, shutterstock.com a stockfresh.com. Poďme sa na ne pozrieť bližšie. Zo zaujímavosti sme v každej fotobanke dali vyhľadať slová: car, business woman a fresh and sweet orange. V jednotlivých odstavcoch nájdete výsledky.

ISTOCKPHOTO.COM

fotobanky Táto web stránka ponúka až 20 kategórií obrázkov. Na hlavnej stránke má umiestnený vyhľadávací modul, ktorý vyhľadáva obrázky podľa zadaného kľúčového slova. Jeho súčasťou je aj vstavané dropdown menu, kde je možné vybrať typ hľadaného súboru, ako napríklad fotky, ilustrácie, videá a podobne. Jej plusom okrem toho, že obsahuje veľké množstvo kvalitných obrázkov, je taktiež prehľadný dizajn. Zoznam obrázkov obsahuje dodatočný filter, ktorý nájdete naľavo. Umožňuje jednoducho a dynamicky meniť vyhľadávací dopyt. K dispozícií je doplnenie kľúčového slova, určenie, či ide o ilustráciu, fotku, video, … V prípade obrázka sa dá ďalej určiť priestor pre text, farba alebo jeho orientácia a cenová kategória.

Najlacnejšie obrázky sa dajú nájsť v prepočte už od približne 8€. Najdrahšie snáď až za 300€ (máme na mysli len základnú licenciu).

Počet obrázkov, ktoré nám fotobanka ponúkla, bol: 165 000, 200 000 a 18 000 (car, business woman a fresh and sweet orange).

Istockphoto je jedna z najznámejších fotobaniek. Umožňuje nákup balíčkov v podobe počtu kreditov alebo predplatné na určitú dobu, kedy máte určený denný limit na počet stiahnutí obrázku. Najlacnejší balík s počtom kreditov 8 kúpite za približne 12€.

DREAMSTIME.COM

dreamstime

Táto web stránka obsahuje 13 kategórií obrázkov. Na výber je veľké množstvo rozličných obrázkov. Napriek tomu, že ide o pomerne známu fotobanku, máme pocit, ako keby trošku upadala. Dreamstime nemá tak efektívne a dynamické vyhľadávanie ako istockphoto. Je cenovo dostupnejšia a to hlavne pri predplatení. Je možné si predplatiť sťahovanie fotiek denne do 25 kusov po celý mesiac za necelých 200€.

Z vyhľadávaných výrazov predpokladáme, že obsahuje viacej fotiek ako predchádzajúca fotobanka istockphoto. Množstvo obrázkov, ktoré nám fotobanka ponúkla pri vyhľadávaní bolo: 191 000, 240 000 a 41 000 (car, business woman a fresh and sweet orange).

SHUTTERSTOCK.COM

shutterstock Shutterstock, pravdepodobne najväčšia fotobanka, má minimálne tak dobré rozhranie ako istockphoto. V zozname vyhľadaných obrázkov má podobný panel, ktorým sa ľahko upresňuje vyhľadávací dopyt. Drobnosť, ktorá nám vadila bola absencia možnosti posúvania sa po stranách pomocou šipiek na klávesnici.

Shutterstock má cenník odlišný od iných fotobaniek. Samozrejme ponúka predplatné s možnosťou stiahnutia akokoľvek veľkej fotky alebo vektorového obrázku do 25 kusov denne. Balíky, ktoré predáva, neobsahujú kredity ale len počet stiahnutí.

Najlacnejší balík vám umožní stiahnuť 5 fotiek rôznych rozmerov alebo 12 fotiek veľkosti S alebo M už za 39€.

Množstvo obrázkov, ktoré nám fotobanka ponúkla pri vyhľadávaní bolo:  280 000, 526 000 a 102 000 (car, business woman a fresh and sweet orange).

STOCKFRESH.COM

stockfresh Jednoduchá navigácia, kvalitný materiál, nastaviteľné platobné plány, a ďalších pár dôvodov, ktorými sa stránka Stockfresh prezentuje. Dizajnovo jej naozaj nie je čo vytknúť, jej „čistý“ dizajn umožňuje jednoduchú orientáciu na stránke. V porovnaní s ostanými je pomerne mladá a malá. Obrázkov, ktorými disponuje je oveľa menej, napriek tomu sa v nej dajú nájsť pekné kúsky. Možno by sme ju mali nazvať mikro fotobankou.

Vyhľadávanie má na dobrej úrovni. To, čo začínajúci grafici a dizajnéri najviac ocenia, je jej cenová dostupnosť. Najmenšie rozmery obrázkov získate už za 1 kredit, čo je v prepočte v tejto fotobanke približne 1€. Najmenší možný balík kreditov, kúpite už za približne 5€.

Množstvo obrázkov, ktoré nám fotobanka ponúkla pri vyhľadávaní bolo:  22 000, 23 000 a 2 100 (car, business woman a fresh and sweet orange).

NEPLATENÉ FOTOBANKY

Z neplatených fotobaniek by vás mohli zaujať sxc.hu a stockvault.com. (Ak sme dáku známu neuviedli prispejte komentom).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

10 − 9 =