Dizajn hliníkových diskov v ôsmych dejstvách

V našich končinách sú hliníkové disky zväčša vnímané ako nástroj boostovania si ega určitej skupiny ľudí, ktorí často postrádajú štipku vkusu a riadia sa heslom, že čím väčšie/kriklavejšie/lesklejšie, tým lepšie. Áno, je to tak trocha pravda. Ale tento článok vám ukáže, že môže byť aj horšie. Nebudeme však písať len o temnej strane žiarivo naleštených kolies, ale aj o krásnych a invenčných kúskoch. Predstavíme si 8 zaujímavých prístupov k dizajnu hliníkových diskov, ktorý ma zaujal či už v pozitívnom, alebo negatívnom zmysle.

Najinfantilnejšie

K tomu, aby sme sa vôbec začali zaujímať o túto trocha nezvyčajnú tématiku, nás inšpirovali hneď prvé disky, ktoré si v tomto našom minirebríčku predstavíme. Sedel som na gauči v pneuservise, čakal na prezutie a popri tom neveriaco pozeral na regál predo mnou. Nechcelo sa mi uveriť, že sú skutočné a že niečo takéto by na slovensku mohol naozaj niekto kúpiť. Troška sme však popátrali na internete a zistili, že tieto disky sú celkom žiadaný zberateľský artikel a pravdepodobne si nájdu aj iné využitie, ako na promo aute výrobcu gumených medvedíkov. Dámy a páni, predstavujeme vám disky Ronal Teddy Bear.

Untitled-1

Najdrahšie

Skúste si to predstaviť – dojdete do predajne s diskami a poviete, že si prosíte také, ku ktorému dostanete Bentley zdarma. Ak si myslíte, že vás budú považovať za blázna, nie ste vôbec ďaleko od pravdy… pokiaľ ste však práve nevošli do predajne značky Asanti. Áno, ku diskom značky Asanti dostanete Bentley zdarma. Ale čo by ste aj očakávali pri diskoch za 1 milión amerických dolárov? Celkovo 12 000 diamantov, 800 zafírov a celkovo 1100 karátov. To sú najdrahšie disky planéty od Asanti.

Untitled-2

Najtransparentnejšie

Forgiato Radurra je model, ktorý sa celkom vymyká z už tak celkom extravagantnej ponuky svetoznámeho výrobcu luxusných diskov. Sú vyrobené zo špeciálneho, vysoko pevného skla a ich hlavnou nevýhodou je, že pre dobrý estetický efekt si musíte kúpiť aj nové brzdy. Pri cene 5000 dolárov za kus, vás táto investícia ale asi príliš mrzieť nebude.

Untitled-3

Disky bez diskov

Zatiaľ čo disky Forgiato Radurra sa ako deravé len tvária, tieto bezlúčové disky nimi naozaj sú. Bezlúčové kolesá sú naozaj zaujímavým dizajnovým počinom, no i keď sa naskytá otázka „what kind of sorcery is this“, ich princíp je veľmi jednoduchý. Ide v podstate o sadu do seba zasadených kruhov, ktoré pracujú ako jedno obrovské ložisko. Tie sú spojené s ozubeným kruhom zasadeným na ráme motocyklu, ktorý poháňa reťaz. Časť kolesa je teda statická a časť sa vďaka ložiskám točí v nej. Výsledok je naozaj nádherný, praktickosť však zostáva otázkou.

Untitled-4

Samostatný a flexibilný

Túto frázu si kľudne môžu do svojho CV napísať tento druh kolesa, vyvíjaný spoločnosťou Michelin. Volajú ho „tweel“, teda tire and wheel (pneumatika a koleso) a ako ste si už určite všimli, ide v podstate o veľmi pružný disk bez pneumatiky, vyrobený zo špeciálneho polyuretánu. Koleso lepšie prenáša tlak na vozovku a tým pádom lepšie drží, zabáča a samozrejme sa nemusíte obávať defektov. Bohužiaľ pri rýchlejšej jazde nad 80 km/h začnú vibrovať viac ako by sa patrilo, sú neskutočne hlučné a väčšie trenie o vozovku má za následok rýchlejšie opotrebovanie. Uplatnenie teda zatiaľ našli len na menších pojazdných vozíkoch, Segway a podobných, nie práve najrýchlejších vozidlách.

Untitled-5

Najväčšie a s najväčším egom

Donks je prezývka automobilových šialencov, jazdiacich na tzv. hi-riseroch, teda autách, ktoré majú pravdepodobne dosť veľký problém udržať stabilitu v zákrute. Celá táto móda je značne spojená s hispánskou rapovou subkultúrou a okrem vysokých podvozkov ich zaručene spoznáte vďaka obrovským, dizajnovo neprehliadnuteľným diskom a absencii elementárneho estetického cítenia ich majiteľov. Niektoré kúsky však naozaj stoja za zhliadnutie.

Untitled-6

Obyčajne krásne

Áno, existujú aj disky ktoré sú krásne. A je ich mnoho. Po trocha exotických kúskoch sa predsa len dostaneme k tým, ktoré naozaj zaujmú svojim jednoduchým a krásnym dizajnom, nie len šialeným spracovaním či cenou. Tu je náš voľný výber diskov, ktoré stoja za to.

2008-ferrari-430-scuderia-576px-photo-342594-s-original 2008-lamborghini-lp560-4-576px-photo-342585-s-original 317825_148824798545881_1813939974_n

Bonus:

Všetci vieme, že počítačové disky končia v kremíkovom nebi. Kde však končia hliníkové disky? Zväčša v zberných surovinách, niektoré však majú to šťastie a dostane sa im dôstojnejšieho využitia. Švajčiarsky umelec Andrea Kitts vyrába takéto zvieracie sochy zo starých diskov na SUV.

Untitled-7

Trocha v tieni dnešného blogu stoja plastové puklice. Anglický umelec Ptolemy Elrington z nich však dokáže vytvoriť tak neuveriteľné veci, že by bolo škoda ich nezaradiť do nášho výberu.

Untitled-8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

ten − 2 =