Čo sa skutočne skrýva za anonymitou?

anonymita websoup

Aj keď na prvý pohľad sa môže internet zdať ako stopercentne anonymné miesto, vhodné na prezentovanie akýchkoľvek myšlienok či postojov bez rizika odhalenia, opak je pravdou. Veľa ľudí si to často neuvedomuje práve kvôli tomu, že nevidíme s kým komunikujeme. Nakoľko sa ľudia skrývajú za rôznymi prezývkami, e-mailovými adresami a podobne, môže ísť o kohokoľvek. Je pritom našou voľbou, koľko informácií o sebe prezradíme. Napriek všetkým opatreniam však môžeme byť identifikovateľní vďaka našej IP adrese, teda jedinečného identifikátora akéhokoľvek sieťového pripojenia, bez ktorého nejde komunikovať.

Vďaka prekladu adries, ktorý je obľúbený a často používaný, môžeme čiastočne našu identitu zakryť. Anonymita však nie je len o komunikujúcich stranách. Ako by sa vám páčilo, keby ste zistili, že váš zamestnávateľ či spolubývajúci vie presne, ktoré stránky ste navštevovali, aké správy ste písali a podobné súkromné informácie? V súčasnosti platí, že naša intimita sa odzrkadľuje na správaní sa na internete. Všetky úkony, ktoré na internete robíme, môžu o nás prezradiť viac, než si myslíme a chceme. Je však možné brániť sa voči tomu v plnom rozsahu?

anonymita 2 websoup_jpg

Každý človek by povedal – nerob na internete to, čo nechceš aby bolo prezradené. Avšak čo ľudské súkromie? Každý z nás je slobodný tvor, ktorý si môže na internete robiť čo chce. Nikto netúži po tom, aby si kontroloval po sebe každý jeden krok. Našťastie – na trhu sa nachádzajú rôzne aplikácie a spôsoby ako zamedziť odhaleniu identity.

O čosi ťažšie to majú politici a právne orgány, ktoré vyhlásili anonymite tvrdú vojnu. Dôvodom sú znepokojujúce internetové šikanovania, nadávky či brutalita. Áno, aj toto všetko má anonymita na svedomí.

Diskusia o „inkognite“ na internete bude v najbližších rokoch jedným z najsledovanejších situácii a najviac skloňovaných termínov. To, že to bude nikdy nekončiaca vojna naznačujú aj rôzne udalosti po celom svete. Napríklad zatknutie 20 aktivistov, ktorí verejne podporovali skupinu Anonymus, malo na svedomí nabúranie sa do rôznych webov amerických úradov. Kam to však môže až zájsť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

one × 4 =