Čo sa dá zistiť z vašich „Likes“ na Facebooku?

like_websoup.sk

Ak by mal niekto prístup k vašim „Likes“ na Facebooku, čo všetko by o vás vedel? Je možné zo zoznamu „lajknutých“ článkov, príspevkov alebo fotografií predpovedať inteligenciu, sexuálnu orientáciu alebo osobnostné črty človeka?  Autori štúdie publikovanej v Proceedings of the National Academy of Sciences si kládli tieto a im podobné otázky. Ich závery ukazujú, že z nevinného tlačítka je lepší zdroj informácií, než by si mnohí z nás priali.

Autori analyzovali „Likes“ poskytnuté viac než 58 000 dobrovoľníkmi, na základe ktorých predikovali črty ľudí, akými sú vek, pohlavie, etnická príslušnosť, sexuálna orientácia, náboženské vyznanie, politické názory i inteligencia. Okrem týchto základných vlastností sa pokúsili zachytiť i menej obvyklé črty, ako je napr. spokojnosť so životom, užívanie návykových látok alebo fakt, či dobrovoľník pochádza z úplnej rodiny. Predikované vlastnosti porovnali s výsledkami niekoľkých psychometrických testov a s demografickými profilmi dobrovoľníkov. Boli autori vo svojich predpovediach úspešní?

Posúďte sami:

  • Najväčšia úspešnosť bola dosiahnutá pri predikciách ohľadne etnického pôvodu – až v 95% prípadoch sa autori nemýlili.
  • Pohlavie bolo pripísané správne v 93% prípadov.
  • Kresťania a moslimovia boli klasifikovaní správne v 82% prípadov, podobné výsledky boli dosiahnuté i pri určení základných politických názorov – dobrovoľníci boli adekvátne zaradení medzi republikánov alebo demokratov v 85% prípadov.
  • Sexuálna orientácia bola lepšie určená v prípade mužov (88%) než žien (75%).
  • Užívatelia drog by radšej mali prestať „lajkovať“ príspevky, ich identifikácia bola úspešná v 65% prípadov. Autori pravdivo predikovali i fajčiarov (73%) a konzumentov alkoholu (70%).
  • Ďalšie štatisticky významné i menej úspešné predikcie si môžete pozrieť priamo v originálnom článku.

facebook-business websoup.sk

Štúdia určite nepoteší ľudí, ktorí sa obávajú o svoje súkromie. Autorom sa podarilo zostaviť čiastočné profily užívateľov prostredníctvom drobných indícií – sledovaním príspevkov, ktoré dobrovoľníci označili palcom hore. Netreba zdôrazňovať, že virtuálnych stôp, ktoré po sebe zanechávame je o mnoho viac. Vytvorenie hodnoverných a kompletných profilov ľudí sledovaním ich životov na internete dnes už nie je sci-fi.

Lajknete náš príspevok alebo si pre istotu túto novodobú závislosť odpustíte? :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

5 × three =