Čo je to Start up?

hero_startup_landing_ start Up websoup.sk

Startup je mladá spoločnosť, ktorá sa práve začína vyvíjať – je to také podnikateľské nemluvňa. So startupmi zo začiatku operuje iba zopár zakladateľov, prípadne jeden jediný človek a tí ich aj financujú. Tieto vyvíjajúce sa spoločnosti často ponúkajú produkt alebo službu, ktorá momentálne nie je ponúkaná nikde inde na trhu, alebo je ponúkaná nesprávnym spôsobom. Zakladatelia potom veria, že práve ich startup môže zmeniť prúd predaja na trhu.

V skorých fázach výdaje startupovej spoločnosti prevyšujú jej príjmy, a to hlavne z dôvodu vyvíjania svojej myšlienky a jej testovania na trhu. Vyžadujú teda financovanie. Startupy môžu využiť tradičné pôžičky pre malé firmy z bánk alebo iných spoločností alebo granty od neziskových organizácií a vlád. Napríklad inkubátory pomáhajú takýmto spoločnostiam kapitálovo aj poradensky. Priatelia a rodina sa môžu zapojiť tiež a využiť tak svoje prostriedky na rozbehnutie firmy. Startupová spoločnosť, ktorá má potenciál a vie ho využiť, môže zaujať väčšie firmy, a tie jej ponúknu svoju finančnú pomoc výmenou za jej podiel.

Money and plant.

Pretože tieto mladé spoločnosti nemajú v podstate žiadnu históriu a nie je isté, či sa ich podarí rozbehnúť, investovanie do nich je veľmi riskantné. Tu je pár tipov pre potenciálnych investorov, ktoré vám pomôžu odhadnúť hodnotu a smer napredovania startupu:

  1. Prvou možnosťou, ako odhadnúť silu startupu, je pozrieť sa na jeho výdaje, ktoré využil na vytvorenie produktu alebo služby, ktorú ponúka (výskum, vývoj, nákup aktív). Táto možnosť však nepredpovedá budúci potenciál spoločnosti alebo jej nehmotné aktíva.
  2. Druhým spôsobom je priblíženie si podobných spoločností a toho, čo v poslednej dobe nadobudli. Podstata startupu je však taká, že mnohokrát neexistujú spoločnosti, s ktorými by sme ho mohli porovnať. A ak také spoločnosti existujú, ich predaje nemusia byť verejne prístupné.
  3. Tento spôsob berie do úvahy predpokladané príjmy peňazí v budúcnosti. Takýto postoj je však veľmi subjektívny.
  4. Posledný tip sa zaoberá pohľadom na už vyvinuté spoločnosti, resp. spoločnosti, ktoré sú vyvinutejšie ako startup, a ich potenciálne hodnoty. Napríklad spoločnosť, ktorá má vydláždenú cestu k profitovosti má vyššiu hodnotu, ako spoločnosť, ktorá má sotva zaujímavý nápad.

Pretože startupové spoločnosti majú vysoké riziko zániku, budúci investori by nemali uvažovať iba nad ich myšlienkou, ale aj nad skúsenosťami ich tímu s manažmentom. Investori by nemali vkladať svoje peniaze, ktoré si nemôžu dovoliť stratiť. A napokon, investori by si mali vybudovať východiskovú stratégiu, pretože pokiaľ sa nepredáva, všetky profity sú iba na papieri.

Tomáš Hegli

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

six − 1 =