Bitcoin – nádejná nová mena alebo módny výstrelok?

V posledných týždňoch sa roztrhlo vrece s článkami o virtuálnej mene Bitcoin, hoc tá vznikla už v roku 2009. Značí súčasná mediálna prítomnosť Bitcoinu jeho prvý výraznejší úspech? Aké výhody Bitcoin má a aké nástrahy v sebe ukrýva?

 

Čo je Bitcoin?

Bitcoin je virtuálna mena, ktorej mince vznikajú pomalým a komplexným procesom známym ako dolovanie. Toto dolovanie, teda špeciálne vytváranie virtuálnych minci, nemá v rukách finančná inštitúcia, ale dobrovoľníci z celého sveta – tzv. „miners“. O množstve virtuálnych mincí v obehu nerozhoduje vláda ani banka, ale algoritmus, ktorý stanovil ich množstvo na 21 miliónov. Keď sa tieto milióny vydolujú, mince budú pribúdať len vo veľmi malých množstvách.

bitcoins websoup.sk

Výhody Bitcoinu

Zatiaľ sa ľudstvu nepodarilo vymyslieť dokonalú menu. Každá jedna má pozitívne i negatívne účinky – a toto tvrdenie platí i o Bitcoine. Aké sú hlavné výhody tejto virtuálnej meny?

Decentralizácia. Jednotky Bitcoinu vznikajú podľa algoritmu, ktorý akceptuje celá sieť užívateľov, a žiadna vláda ani banka nedokáže ovplyvniť ich množstvo. Vďaka tomu hodnota peňazí nemôže byť zmanipulovaná pre potreby jedinej inštitúcie, ktorá má k mene privilegovaný prístup. Žiadna autorita nedokáže natlačiť viac peňazí, tým spôsobiť infláciu a znížiť reálnu hodnotu úspor ľudí, ani vám nik nezmrazí účet.

Mena s obmedzeným množstvom. Bitcoin je deflačná mena – jej približné množstvo je vopred stanovené. Keď sa všetky Bitcoiny vydolujú, viac už nebudú pribúdať. Vďaka tomu je Bitcoin odolný voči znižovaniu hodnoty z dôvodu natlačenia nových peňazí.

Anonymita.Transakcie nemožno vystopovať k vašej osobe ani si o vašich Bitcoinoch nevedie záznam žiadna inštitúcia. K vášmu účtu a peniazom, ktoré vlastníte, máte prístup iba vy.

Globálnosť. Pri transakciách nezohráva úlohu miesto, na ktorom sa nachádzate. Platíte pomocou elektronických zariadení, a preto Bitcoiny pošlete na účet osobe na ľubovoľnom kontinente behom niekoľkých sekúnd. Keďže je Bitcoin anonymný, nezáleží ani na tom, v ktorom štáte žijete a aké vysoké dane sú v ňom zavedené – jednoducho sa vašej transakcie netýkajú.

E-commerce

Nevýhody Bitcoinu

Sú uvedené výhody skutočne výhodami? Ako uvidíte, mnohé spomenuté vlastnosti Bitcoinu sa dajú interpretovať i negatívne.

Anonymita. Hneď po vzniku Bitcoinu sa táto mena rozšírila v obchode so zbraňami a drogami. Obchodníci s nebezpečným tovarom sú vďaka Boitcoinom jednoducho nepostihnuteľní. Anonymita umožňuje i rozsiahle daňové úniky. Nech už si myslíte, že sú dane príliš nízke alebo vysoké, jedno je isté – súčasné štáty a ich obyvatelia potrebujú verejné financie získavané z daní.

Mena s obmedzeným množstvom. Deflačná mena môže mať negatívny vplyv na ekonomiku, pretože podporuje šetrenie. Ak bude hodnota Bitcoinu stúpať, prečo by ste ho míňali teraz? Radšej si rok počkáte a kúpite si poriadnu vilu namiesto obyčajného domu. No predpokladá sa, že prosperujúca ekonomika vyžaduje investície a kolobeh financií, nie šetrenie a stagnáciu.

Nízka akceptácia. Hoc sa o Bitcoine veľa hovorí, nie je veľmi rozšírený a používa ho málo ľudí. To znamená, že si za neho mnoho vecí zatiaľ nekúpite.

Nestabilita. Hlavná nevýhoda Bitcoinu spočíva v jeho enormnej fluktuácii hodnoty voči iným menám. Ak napríklad predávate tričká, môže sa vám stať, že ráno si váš tovar zákazníci kúpia za 3 Bitcoiny, kým večer si to isté tričko trpezlivý kupujúci uchmatne za 1 Bitcoin. Nestabilita týmto spôsobom výrazne znižuje praktickú použiteľnosť Bitcoinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

17 − sixteen =