Ako vystopovať odosielateľa e-mailu?

Všetci, čo sa pohybujeme na internete už nejaký ten piatok, to poznáme. E-maily, v ktorých vám oznamujú, že ste vyhrali najnovší mobil či tablet, stali ste sa milióntym návštevníkom, žiadajú vás o pomoc ľudia z Nigérie alebo vojak z Líbye. Ako teda zistiť, kto za tým všetkým je? Tu je pár tipov!

Email-Marketing vystopovat odosielatel email mail websoup.sk

1. Používajte zdravý rozum

Základné pravidlo platí vo väčšine prípadov aj tu, :“Ak to znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, asi to pravda nebude.“ Predsa nebudete posielať peniaze úplne neznámym ľuďom. Tak isto nečakajte, že dostanete špičkové technologické novinky zadarmo. Preto treba rozmýšľať racionálne a nenechať sa nachytať. Mohlo by sa vám to vypomstiť.

2. Využite Google

Ak ste nadobudli podozrenie, že tá stará pani z Kanady, ktorá vám chce darovať po svojej smrti peniaze, asi nebude dôveryhodná, použite starý dobrý Google. Stačí skopírovať e-mailovú adresu odosielateľa alebo jeho meno a vyhľadať si o ňom informácie. Ak je to „stará firma“, určite na internete nájdete mnoho užitočných a pravdivých informácií.

Google však môže pomôcť aj vtedy, ak sa v e-maile nachádza fotka odosielateľa. Jednoducho ju vložte do Google vyhľadávača obrázkov. Touto cestou sa môžete dopátrať k naozajstnému vlastníkovi fotografie.

vystopovat odosielatel email mail websoup.sk1

3. Sociálne siete

Dnes ich využíva väčšina ľudí pripojených na internet. Facebook, Google+, Twitter a mnohé ďalšie. Použite ich ako pomocníkov pri pátraní po osobe, ktorá vám poslala e-mail. Jeho adresu zadajte do vyhľadávača na hociktorej zo sociálnych sietí a možno sa dočkáte prekvapenia. Stať sa môže však aj to, že nič nenájdete. Existuje mnoho falošných účtov, no nevzdávajte sa a hľadajte inde.

4. Lokalizujte pôvod IP adresy

Dôležité informácie často nevidieť na prvý pohľad. Tak je to aj s IP adresou odosielateľa e-mailu. Ako sa k nej dostať? Vo väčšine schránok existuje možnosť „Zobraziť originál“. Nájdite ju, kliknite na ňu a zobrazí sa vám mnoho na prvý pohľad nezmyselných informácií. Hľadajte slovíčko Received a za ním nasleduje IP adresa odosielateľa. Skopírujte ju a použite niektorý z vyhľadávačov určených pre IP adresy.

Pravidlá, na ktoré by ste mali pomyslieť sú jednoduché. Neposielajte nikomu peniaze ani osobné informácie, informácie o vašom účte, neotvárajte odkazy v takýchto e-mailoch. A najjednoduchšie je ich úplne ignorovať.

 

Tomáš Hegli

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 × 1 =