Ako prinútite zaneprázdnených ľudí odpovedať vám

Vždy jestvuje správny i nesprávny spôsob ako čosi robiť. Platí to i o žiadosti o pomoc druhého. Ak je navyše dotyčný zaneprázdnený, mali by ste ešte väčšmi dbať o spôsob vašej komunikácie. Osoba s minimom voľného času nebude odpovedať na každučký email, preto mu pošlite správu, na ktorú zareaguje s radosťou. Ako na to?

Busy-or-Productive

Nepýtajte sa nesprávne otázky

Prv než email odošlete, pouvažujte, či položená otázka nie je triviálna. Nedokázali by ste odpoveď nájsť na internete behom niekoľkých sekúnd? Nestačí zobrať do ruky knihu? Ak chcete, aby vám človek s limitovaným časom odpovedal, preukážte, že ste sa snažili vypátrať adekvátnu odpoveď, no jediné čo ste našli, bola hmla.

 

Buďte ohľaduplný

Uvedomte si, ako prebieha bežný deň vášho potenciálneho pomocníka, zistite v akom rozpoložení i životnej etape sa práve nachádza. Tieto informácie vám pomôžu správne načasovať odoslanie emailu. Potrebujete radu od účtovníka? Nepíšte mu pred uzávierkou!

 

Pýtajte sa jasne a výstižne

Vyťažený človek si nemôže dovoliť minúty premýšľať o tom, čo sa ho snažíte opýtať. Preto musí byť položená otázka jasne a zrozumiteľne formulovaná. Nepoužívajte v nej cudzie slová ani odborné výrazy, ak to nie je treba. Zjednodušte ju najviac, ako dokážete.

 

Odpoveď čo najväčšmi uľahčite

Pokúste sa dotaz preformulovať na zatvorenú otázku. Tým zaneprázdnenému ušetríte čas, ktorý by musel strácať vymýšľaním a písaním viet. Ak otázka musí zostať otvorená, naznačte aspoň smer požadovanej odpovede a napíšte, čo presne od kontaktu požadujete (napr. „napíšte čísla a mená“, „napíšte tri idey“).

Busy-People-Managing-Your-Spending-4

Buďte ľudský

Hoc máte písať výstižne, nie každá veta sa musí týkať problému, ktorý vás zaujíma. Osobné, emocionálne nabité konverzácie a vzťahy sú tým, čím sa ľudia odlišujú od strojov. A ktorý človek s nedostatkom času by sa unúval odpovedať stroju? Ak má príjemca správy deti, opýtajte sa na ne, ak sa vzdeláva, zaujímajte sa o jeho študijné úspechy. Nebojte sa pripojiť ani štipku humoru. Týmto spôsobom váš kontakt email neprehliadne a odpovedať bude s ľahkosťou.

One Reply to “Ako prinútite zaneprázdnených ľudí odpovedať vám”

  1. vlaha

    No ak je raz napríklad politik arogantný a tých je u nás dosť, tak Vám jednoducho neodpovie. Nedávno som prosil troch europoslancov o pomoc. Nereagoval ani jeden.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sixteen − 9 =