Ako premeniť „nie“ v „áno“

sayyesZamietnutá žiadosť o spoluprácu alebo negatívna odpoveď od šéfa na nový projekt nutne neznamená, že o vaše služby a nápady nie je záujem. Preto na odmietnutie nereagujte okamžitým sklopením hlavy a odchodom z miesta stretnutia. Mierne zvýšenou aktivitou dokážete premeniť váhavé „nie“ v jednoznačné „áno“. Ako na to?

1. Zopakujte hlavné myšlienky a choďte viac do hĺbky.

Odmietnutie vášho projektu vždy neznačí, že ste nezaujali. V skutočnosti je „nie“ v mnohých prípadoch najjednoduchšou reakciou a náhradou za neurčitú odpoveď „zatiaľ neviem“. Je chybou okamžite sa vzdávať vytúženého cieľa. Pokúste sa ešte raz prezentovať ponuku, dôkladne vysvetlite hlavné body a poskytnite viac informácií o projekte a jeho prínose pre spoločnosť. Týmito krokmi nielen pretvoríte neúspech vo výhru, ale aj predídete odmietnutiu, ktoré pramení v nepochopení vášho projektu.

2. Vyrovnajte sa s námietkami.

Chybu robíte i vtedy, ak sa nepýtate na dôvody odmietnutia. Ak obstojne odpoviete na všetky námietky, máte šancu. Podajte argumenty, ktoré dokážu, že váš projekt bude úspešný i napriek pripomienkam. Ukážte, že námietky sú irelevantné.

3. Vylepšite svoj projekt.

Ak sa odmietnutie nepremení v súhlas ani po predstavení vašich argumentov, nevadí. Námietky môžete využiť k vlastnému zlepšeniu. Čím viac viete o dôvodoch zamietnutia vašej žiadosti, tým väčšmi môžete osobnostne rásť a lepšie obstáť v budúcnosti.

4. Zdôverte sa kolegovi.

Ak si nespomínate na žiadnu pozitívnu odpoveď medzi desiatkami odmietnutí, chyba zrejme jestvuje vo vás. Možno je vaše portfólio nevyvážené alebo ste príliš drahý. Odhaliť túto chybu vám pomôže kolega alebo známy z odboru.

bigstock_job_interview_5002472

5. Odmietnutia berte s úsmevom.

Základom ľubovoľného úspechu je pozitívny prístup. Preto si zo záporných reakcií nerobte ťažkú hlavu. Uvedomte si, že i tí najlepší zažívajú neúspechy – jedno miesto môže patriť vždy len jednému uchádzačovi. Poučte sa, usmejte sa a kráčajte ďalej veselým krokom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

ten − nine =