Ako chrániť fotografie a grafické diela pred zneužitím na internete

Prezentovanie vlastnej práce na internete sa stalo neoddeliteľnou súčasťou marketingu. No ak svoju tvorbu, či už fotografie alebo webdizajn, raz zverejníte, hrozí vám ich zneužitie. Používanie obrázkov z iných webov bez uvedenia autorstva je bežným a často nelegálnym javom. V našom článku sa dozviete techniky, ktoré ochránia vašu tvorbu pred krádežou.

 

Kto na internete kradne?

Mnohí ľudia na internete kradnú, a pritom si túto nekalú činnosť ani neuvedomujú. Uloženie obrázka z Google vyhľadávania zvládne každý. No nie každé uloženie a následné použitie obrázka na webe alebo blogu je legálne. Ak práca dizajnéra nie je označená menom autora a informáciami o možnostiach použitia jeho diela, prečo by ho náhodný bloger neskopíroval? Preto prvým krokom k ochrane autorských práv je explicitná formulácia toho, čo návštevník webu môže a čo naopak nesmie s vašimi dielami robiť. Týmto spôsobom dávate návštevníkovi zreteľne najavo, či porušuje vaše autorské práva.

Hand over keyboard

Chráňte si svoju prácu!

Ste rozhodnutý, že svoje diela nebudete len tak uverejňovať po internete, ale ich i patrične označíte. Čo teda máte pod alebo priamo do vášho diela napísať?

1. Copyright. Na webovej stránke uveďte © dátum vzniku diela, meno autora a pridajte známu formulku „Všetky práva vyhradené“. Týmto spôsobom informujete návštevníkov o vašich autorských právach k dielu. Autorské práva vznikajú v momente vyhotovenie diela, teda vám prislúchajú i vtedy, ak svoje diela copyrightom neoznačíte. No uvedením copyrightu hovoríte návštevníkom, ktorí nemajú o právnych záležitostiach na internete ani potuchy, že dielo patrí vám a oni ho nemôžu len tak kopírovať a ďalej šíriť. Určite sa nezbavíte všetkých zlodejov, ale šírenie vlastnej práce bez uvedenia vašich zásluh aspoň zredukujete.

2. Vodoznak. Ak uvediete logo v spodnej časti obrázka alebo pridáte jeho priesvitnú verziu do stredu obrázku, zbavíte sa mnohých zneužití vašich prác. Problémom je, že hoc skrz vodoznak je vidieť fotografiu, jej kvalita je značne znížená. Vaša výstavná sieň prác tak bude esteticky mierne znehodnotená. Ale ani vodoznak nie je zárukou života bez krádeže. Graficky zdatní užívatelia dokážu vodoznak z fotografie odstrániť. Našťastie týchto profíkov nie je tak veľa a časovo efektívnejšie je pre nich vyhľadať podobný obrázok bez vodoznaku.

Ak chcete zistiť, či vám ktosi kopíruje textových obsah, vyskúšajte Copyscape. Ten vyhľadá duplicitný obsah vášho webu dostupný online.

Copyright-_all_rights_reserved

Dovoľte ľuďom šíriť vaše diela – použite licenciu, ktorá vám vyhovuje

Napriek tomu, že máte na webe copyright, internetoví pocestní stále kopírujú vaše diela. Týmto činom porušujú vaše autorské práva. Dobre, ale čo s tým? Máte záškodníkov odhaľovať, súdiť sa s nimi a peniaze vkladať do vrecák právnikov? To nie je nápad, ktorého realizáciu si môže dovoliť každý. Preto mnohí kreatívni profesionáli čiahnu rukou po niektorej z licencií, a tým umožnia návštevníkom webu za určitých podmienok šíriť ich prácu.

Kým copyrightom preukazujete svoje autorské práva, licenciou dávate najavo, čo sa s vašimi dielami smie a čo naopak nesmie robiť – a týmto spôsobom kontrolujete použitie vašich diel. Jestvuje mnoho druhov licencií. Niektoré umožňujú akékoľvek verejné šírenie diel za predpokladu, že uvediete ich pôvodného autora, iné regulujú kopírovanie diel pomocou striktnejších pravidiel.

Azda najpopulárnejším nástrojom pre vytvorenie licencie je stránka Creative Commons, kde si môžete vybrať zo 6 ponúkaných licencií. Nerozhodným s voľbou pomôže aj špeciálny nástroj vytvorený k tomuto účelu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

14 − 3 =