8 rád ako nájsť inšpiráciu

img

Máte povolanie, ktoré vyžaduje značnú dávku kreativity, alebo čosi tvoríte vo voľnom čase? Určite ste už zažili stav stagnácie. Všetko vymyslené máte dávno hotové a akákoľvek nová idea sa túla nevedno kade. Nielenže neviete, čo máte tvoriť, ale strácate i chuť k činnosti. V čase kreatívnej krízy treba zatúľanú múzu vystopovať. Nechajte sa inšpirovať našimi ôsmimi radami ako nájsť inšpiráciu:

1. Hýbte sa. Je známou pravdou, že fyzický pohyb zlepšuje celkový stav organizmu a v tele produkuje endorfíny. No pohyb zvyšuje i činnosť mozgu a tým myslenie. I z tohto dôvodu je beh obľúbenou aktivitou mnohých spisovateľov a akademikov.

2. Poprechádzajte sa v prírode. Múry mestských budov a moderné vymoženosti techniky sú síce užitočné a umožňujú pohodlný život, no príroda má stále svoje kúzlo. Ba svojím nedostatkom nadobúda priam nevyčísliteľnú hodnotu. Pozorovanie jej krás, vplyv jej farieb na psychiku a uvoľnenie, ktoré vyvoláva, dokáže osviežiť myseľ.

3. Snívajte počas dňa. Zostaňte ráno po prebudení ležať v posteli alebo si poobede sadnite na lavičku. Nechajte svoje myšlienky len tak blúdiť. Iba reflexia o samote dokáže dodať zážitkom a skúsenostiam hodnotu, význam a hĺbku potrebnú pre kreatívny život.

4. Robte niečo nové. Nová činnosť so sebou prinesie podnety, ktoré budú zdrojom vašich ideí. Môžete sa zúčastniť kurzu afrického tanca, zahrať si minigolf alebo si pozrieť prednášky na ted.com.

c

5. Stretnite sa s priateľom, ktorého ste dlho nevideli. Určite ich máte mnoho. Delíte sa s nimi o spoločné spomienky, ale vaše životné cesty sa dávno rozišli. Stretnutie a rozhovor po dlhom odlúčení vám ukáže pohľad na svet z odlišnej perspektívy.

6. Prezrite si výtvory minulosti. Pomôžu vám oživiť nielen myšlienky, na ktoré ste dávno zabudli, ale pripomenú vám i zdokonalenie vašich schopností. S nadobudnutými skúsenosťami môžete nápady minulosti pretvoriť do kvalitnejšej podoby.

7. Vyskúšajte brainstorming. V prípade, že potrebujete inšpiráciu súrne a nemáte čas otáľať, napíšte na papier všetky nápady súvisiace s vybranou témou. Asociatívne myslenie má obrovskú moc a určite vám pomôže uchopiť zaujímavú myšlienku.

8. Nebojte sa. Možno máte v rezervoári nápady, ktoré považujete za príliš odvážne, uletené alebo nekonformné. No bez experimentovania by toho ľudia vymysleli veľmi málo. Ako tvrdí Oscar Wilde: „Myšlienka, ktorá nie je nebezpečná, si nezaslúži byť nazývaná ako myšlienka.“

Ak sa vám i tak nedarí vymyslieť čosi zaujímavé, nezúfajte – narodenie špičkových nápadov trvá vždy najdlhšie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 × two =