5 kvalitných programov na editovanie fotiek zadarmo

Potrebujete odstrániť červené oči, zmeniť jas alebo vyvážiť bielu farbu na fotografiách z dovolenky či oslavy? Hoc pomocou moderných fotoaparátov dokážete zdatne zachytiť vaše zážitky, niektoré fotky vyžadujú dodatočné úpravy. Finančne náročný Photoshop nie je jedinou voľbou. S pomocou nasledujúcich 5 voľne dostupných programov vylepšíte i menej vydarené fotky zadarmo.

1. Gimp

Gimp vznikol v roku 1996 a časom sa stal najznámejším voľne dostupným grafickým editorom, ktorý umožňuje širokú škálu činností. Pomocou Gimpu dokážete upravovať fotografie a tvoriť vlastnú grafiku. S editorom vylepšíte kvalitu farieb, zväčšíte i zmenšíte kontrast a jas, zostríte i rozostríte fotku, vyriešite problémy s perspektívou alebo si urobíte animáciu.

Bohatosť Gimpu je na druhej strane príčinou jeho komplikovanejšieho ovládania. Niektoré nástroje vyžadujú zdatnejšieho užívateľa. Gimp je preto ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí chcú nielen robiť drobné úpravy fotiek, ale túžia sa v grafike aj vzdelávať.

gimp28 websoup.sk

2. Paint.NET

Paint.Net je narozdiel od Gimpu ľahko ovládateľný i pre úplných začiatočníkov. Nadšenci, začínajúci grafici i fotografi, ktorí si stiahnu Paint.Net, nebudú ľutovať. V programe dokážu robiť základné úpravy fotografií, akými sú zmena veľkosti alebo rotácia. Okrem toho Paint.NET poskytuje vytváranie vrstiev, pridávanie špeciálnych efektov a obsahuje širokú škálu kresliacich nástrojov.

Paint-NET4 websoup.sk

3. PhotoScape

PhotoScape nie je vhodný pre pokročilejších užívateľov, pretože nepodporuje tvorbu vrstiev. Ak ale patríte medzi ľudí, ktorí vrstvy nepoužívajú, tento editor bude pre vás dobrou voľbou. S programom sa pracuje veľmi rýchlo a ľahko, a preto je ideálny pre drobné úpravy fotiek. Okrem toho poskytuje pridávanie klipartov, komiksových bublín i ďalších efektov.

PhotoScape02 websoup.sk

4. IrfanView

Ako naznačuje názov, IrfanView je primárne programom na pozeranie obrázkov. Napriek tomu obsahuje množstvo nástrojov, prostredníctvom ktorých dokážete fotky i editovať. S IrfanView zmeníte veľkosť obrázku, otočíte ho, vyvážite farby, zmeníte jas a kontrast, pridáte text alebo odstránite červené oči. Ako prehliadač fotografií vyniká svojou rýchlosťou a množstvom podporovaných formátov.

largeImg

5. PhotoFiltre

PhotoFiltre je voľne dostupný len pre nekomerčné účely, ale i tak mu patrí čestné miesto v našom výbere. Jednoduchý program obsahuje veľa čŕt, ktorými dokážete rôznorodo editovať fotky. Príkladom je množstvo kresliacich nástrojov, korekcií farieb, filtrov, rozmazávanie, ostrenie, zlučovanie fotiek a pod. Veľkým plusom PhotoFiltru je možnosť náhľadu na viacero obrázkov súčasne a podpora väčšiny obrazových formátov.

photofiltre3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

thirteen + 19 =